28 maja 2009

W skrócie o brokacie...

W odpowiedzi na e-maile jakie otrzymuję z pytaniami na temat brokatu, zdecydowałam się pokazać w jaki sposób używam brokatu, krótki kursik z opisem ;)


Brokat brokatowi nie równy ;) stosowałam różne, o wysokiej gramaturze, bardzo drobne, jedne mienią się mocno inne praktycznie w ogóle. Na rynku są dostępne brokaty sypkie i w kleju, dla mnie zdecydowanie lepsze są te pierwsze. Do przyklejenia drobinek używam kleju introligatorskiego z precyzyjną końcówką np.: Magika, do większych powierzchni zdecydowanie lepszy jest klej do decoupage.

Zielony brokat jest zbyt gruby, odpada po wyschnięciu kleju, srebrny natomiast zbyt drobny przez co ma mały połysk.Jedyny brokat w kleju jaki zdecydowałam się wypróbować to klej firmy DALA, poza pięknym kolorem turkusu nic mi się w nim nie podoba. Długo schnie, brokat nie rozprowadza się równomiernie, po wyschnięciu ślad kleju jest płaski, w przeciwieństwie do magika, który po wyschnięciu pozostaje wypukły co powoduje, że brokat zyskuje więcej połysku.


Brokatem można ozdobić tekturki, wycięte elementy z dziurkaczy, upiększyć kwiatki czy papier.
Najwygodniejsze w użyciu sę elementy wycięte z białej tektury, ale jeśli takich nie posiadamy można użyć farby akrylowej.Nanosimy cienką warstwę białej farby na tekturkę:


Po wyschnięciu, nakładamy cienką warstwę kleju do decoupage, ważne aby klej pokrył całą powierzchnię.

Posypujemy obficie brokatem:


Delikatnie podnosimy element i otrzepujemy z brokatu, nadmiar zsypujemy z powrotem do pojemniczka.Ozdobiony element odkładamy do wyschnięcia.


Po wyschnięciu możemy zamontować tekturkę na kartce czy w albumie.Babeczka wykonana taką samą metodą:Brokatem ozdabiam rónież wzory z kalkomanii ;)

Klejem z precyzyjna końcówką, należy obrysować kontury które chcemy aby się wyróżniały


następnie zasypujemy brokatem:strzepujemy nadmiar i odkładmy do wyschnięcia.


Tutaj przykład zastosowania brokatu na kalkomanii:Świetne efekty można uzyskać stosując brokat do wzbogacenia tła wykonanego za pomocą stempli, na kartce poniżej są zaakcentowane listki kwiatków.


Papier również można upiększyć drobinkami brokatu:


Eelementy z dziurkaczy też lubią brokat:Brokat nadaje pracom niezwykłego blasku, niesposób uchwycić tego efektu na zdjęciu, wiedzą o tym osoby które stosują brokat w swoich pracach i osoby które miały okazje ogladać tego typu prace na żywo.

23 komentarze:

 1. dziękuje za przybliżenie tematu brokatowego.
  Mam pytanie : czy kupujesz brokat specjalny do scrapa czy też ten do paznokci może być?

  OdpowiedzUsuń
 2. super pomysł zrobić taki mały pokaz...napewno dla wielu osób bedzie to pomocne!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne .Bardzo dziękuje ,napewno skorzystam z twoich rad ,bo efekty są rewelacyjne .Co zreszta zawsze widac w twoich pracach.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Rewelacyjny artykuł! Kwintesencja Mirabelkowości :)) Myślę, że nie masz sobie równych jeśli chodzi o zastosowanie brokatu i udaje Ci się go pięknie wkomponowywać w prace na różne okazje! Chciałabym mieć więcej odwagi w sięganiu po brokat :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Natychmiast zakładaj Uniwersytet Scrapbookingowy! Ja będę pierwszą studentką:)
  Cudnie tłumaczysz i demonstrujesz!

  OdpowiedzUsuń
 6. pomysł z magikiem -rewelacja :)

  :*

  OdpowiedzUsuń
 7. O, na jaki fajny kurs trafiłam :)
  Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. w skrócie ale za to jakie cenne wskazówki, dzięki temu otrzymałam odpowiedź na wiele pytań, bardzo dziękuję!!! Pozdrawiam ILB

  OdpowiedzUsuń
 9. Wskazówki baaaardzo przydatne,tylko,że mistrzowskie ich wykorzystanie to już sztuka.Tobie udaje się to rewelacyjnie. Podziwiam Twoje prace od dawna.Rewelacja!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Podziwiam Twoje prace od dawna. Rewelacja!!!!!
  Wskazówki bardzo przydatne,ale mistrzowskie zastosowanie nie dla każdego.Tobie wychodzi to rewelacyjnie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie trawię brokatu, jest dla mnie zbyt kiczowaty, wręcz odpustowy, ale kilka Twoich zastosowań nawet mi się podoba.
  Chociaż na pewno się do niego nie przekonam, to notkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem!
  Dziękuję za nowe informacje z pierwszej ręki:)

  OdpowiedzUsuń
 12. So beautiful! Thank you for sharing your glitter techniques!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja uwielbiam brokat (rasowa sroka ;-)) - świetne przykłady, ogromnie mi się podobają! :-)
  Dzięki za wielką inspirację i potężną dawkę pogody ducha promieniującej z Twoich prac :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. It's magical! Thanks for sharing;)

  OdpowiedzUsuń
 15. serdecznie dziekuje za kurs

  OdpowiedzUsuń
 16. Dziękuję bardzo za kursik! Bardzo obrazowy i przydatny! Mam zamiar wykorzystać go kiedyś w swoich twórczych pracach. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziękuję bardzo za kursik! Bardzo obrazowy i przydatny! Mam zamiar wykorzystać go kiedyś w swoich twórczych pracach. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za kurs z zastosowaniem brokatu sypkiego. Sama czasami używam klejów brokatowych, ale one nie pokrywają powierzchni tak jakbym chciała. Dzięki Twojemu kursikowi sama spróbuję wykorzystać jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Efekty Twojej pracy są rewelacyjne! Sama chciałabym potrafić zrobić chociaż jedną z wielu rzeczy, które się tu znajdują ;) Wszystkiego dobrego oraz wytrwałości :*

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz :)